Petra Maršíková

                 …cestou sebepoznání k životní rovnováze

Jak najít odvahu a motivaci pro změny, které vedou ke splnění snů?

Jak najít tu potřebnou sílu, abychom udělali krok směrem ke změně a dosáhli našich snů? 

Dnes žiji život po kterém jsem vždy toužila. Ve vysněném domě, s milujícím mužem, dvěma dětmi, zdravě sebevědomá, s vděčností a s pocitem, že sny se prostě plní.

Nebo to tak úplně není?

Pamatuji si, jako by to bylo včera, kdy do svého SEZNAMU SNŮ A PŘÁNÍ zapisuji „svatba, auto, dům“…..Bylo mi 17 let a snila jsem o milujícím partnerovi, který mě jednou požádá o ruku, se kterým budu žít ve vysněném domě s dětmi a vlkodavem /další z mých snů/ v harmonickém vztahu, až do konce našich dnů…

Jak to vše začalo..

Měla jsem před maturitou a potkala jsem Honzu – byl fajn, ale láska na první pohled to nebyla. Jeho důvtip, energie, pozitivita a akčnost mi však velmi imponovali. Občas jsme někam zašli, zatancovat si, do kina. Nějaký čas trvalo, než pomyslná jiskra přeskočila.

Jeho rodina mě však nijak skvěle nepřijala. Vzhledem k tomu, že žil roky jen s maminkou, která k němu cítila velmi silné pouto /bohužel větší než by dovolila komukoliv jinému/ a rodina byla zvyklá, že se o ně stará, byla žena, která se objevila po jeho boku, velmi silnou konkurencí pro všechny.

Bylo mi sedmnáct a byla jsem přesně ta „hodná holka“, která byla zvyklá chovat se tak, aby se všem zalíbila, zavděčila. Cítila jsem jako svou povinnost, že by mě měli mít rádi všichni zúčastnění – jak Honzova maminka, sestra, tak i jeho neteř. Čím více jsem se snažila zavděčit všem, tím více jsem přicházela o sebe samu a hlavně o své dosud nabyté sebevědomí.


Nebylo mi při našich setkáních dobře. Cítila jsem už tehdy velmi negativní energii, svíral mě pocit, že nejsem vítaná a hledala jsem chyby převážně v sobě. Mé sebevědomí tím trpělo a sebeúcta byla na bodě 0.

Nějaký čas to trvalo, ale brzy jsem si vzpomněla na své sny a cíle, které má každý z nás. To něco, co si v životě velmi přejeme, co nám leží na srdci a čeho chceme dosáhnout. Někdy se od našich snů tak moc vzdálíme, že je potřeba je znovu objevit, připomenout si, co jsme si vlastně vždy přáli, ale vzhledem k okolnostem a běhu života, jsme na naše sny, přání a tužby zapomněli. Je skvělé se vrátit k sobě samým i ke svým snům.

Možná vy sami toužíte po nové kariéře, zdravějším životním stylu, harmonických vztazích, nebo jednoduše po větší osobní spokojenosti. Tyto sny jsou však často oddalovány nedostatkem odvahy a motivace, kterou jsem ani já tenkrát neměla.

Včas jsem zjistila, že odvaha vychází právě ze sebevědomí.

Jedním z klíčových faktorů, který nám brání v tom, abychom změnili svůj život, je nedostatek sebevědomí. Často se ptáme sami sebe, zda jsme dostatečně schopní, inteligentní nebo silní na to, abychom dosáhli svých cílů. Pravdou je, že odvaha vychází z víry v sebe sama. Začala jsem tedy pracovat na svém sebevědomí tím, že jsem si uvědomila, co jsem do té doby dokázala a v čem tkví mé schopnosti.

STANOVTE SI JASNÝ CÍL

U mě to v tomto konkrétním případě bylo o tom, že nebudu tak často navštěvovat manželovu rodinu. Budu autentická a  pokud se mi něco nebude líbit, slušně to řeknu. Chtěla jsem dosáhnout vzájemného respektu a mým cílem bylo vzájemné přijetí a harmonie při každém setkání.

Odvaha a motivace jdou ruku v ruce s jasnými a konkrétními cíli. Pokud nevíte, čeho konkrétně chcete dosáhnout, je obtížné v sobě probudit energii pro danou změnu. Sedněte si a položte si otázku: „ČEHO CHCI DOSÁHNOUT?“ Vytvořte si seznam svých snů a cílů a stanovte si termíny, do kdy chcete dosáhnout konkrétních milníků – tedy menších cílů.

VYTVOŘTE PLÁN AKCE

Mít cíle je dobré, ale bez plánu akce zůstanou pouze na papíře. Rozdělte své cíle na menší kroky, které budete moci postupně plnit. Plánování vám pomůže udržet se na správné cestě a bude vám sloužit jako průvodce při dosahování vašich snů.

Zjistila jsem, jak moc jsem se bála toho, abych nepřišla o přítele. Aby mě neopustil. A vůbec mi nedocházelo, že jsou to opět pochybnosti o sobě samé. A navíc, pokud by tak učinil a odešel – pak bych věděla, že je to pro mé dobro. Ale v sedmnácti letech takto opravdu nepřemýšlíte

PŘEKONEJTE STRACHY

Strach je často tím, co nás drží zpět od změn. Může to být strach z neúspěchu, ztráty, nebo dokonce úspěchu. Rozpoznejte své strachy a pracujte na jejich překonání.

S tím vám může pomoci můj eBook s názvem Čtyři kroky k překonání strachu ze změny, aneb jak si udržet vnitřní klid. Zkuste se ptát sami sebe, co se může stát nejhoršího, a jak byste se s tím mohli vypořádat. Pokud se naučíte se strachy pracovat, získáte rozhodně více odvahy.

Hledala jsem podporu u sebe v rodině a zároveň odpovědi na otázky, proč mě nemají rádi? Stále to souviselo s mým sebevědomím a přiznám se, že rodina mi v tomto nedokázala pomoci. Spíše jsem slýchala komentáře typu „Každý je nějaký.“ „Musíš to tak brát.“ „Chováš se tam slušně?“ Prohlubovalo to ve mně pochybnosti o mně samé. Viděla jsem v tom své selhání a neúspěch.

HLEDEJTE INSPIRACI A PODPORU

Nikdo nemusí jít cestu sám. Hledejte inspiraci ve svém okolí – u lidí, kteří dosáhli toho, čeho chcete dosáhnout i vy. Diskutujte o svých snech s přáteli a rodinou. Jsou to oni, kdo vás může podpořit. Mohou vám nabídnout perspektivu a rady, které mohou být pro vás cenné. Dle mé zkušenosti to ale není pravidlem.

UČTE SE Z NEŮSPĚCHŮ

Každý člověk na své cestě za svými sny, narazí na neúspěchy. To je součástí procesu růstu. Důležité je, jak se s neúspěchy vypořádáte. Místo abyste nad nimi zoufali, zkuste se z nich poučit. Každý neúspěch vám může poskytnout cennou lekci, která vás přiblíží k vašim cílům.

Začala jsem žít ve své autenticitě. Když se mi něco nelíbilo, řekla jsem to. Nechovala jsem se jako ta „hodná holka“. Začala jsem si budovat respekt, dala najevo jasné hranice a ono to vše začalo fungovat. Pracovala jsem na svém sebevědomí, na tom, že stát si za svým je ta důležitá složka mě samé a toto vše se začalo odrážet i v chování  a přístupu druhé strany vůči mně. 

Již dávno žijeme ve společné harmonii i s manželovou rodinou. Ostré hrany se otupily, rodina se rozrostla a všichni jsou spokojení. Stálo to ovšem hodně práce, úsilí a překonání překážek i strachu. Muselo se uskutečnit spoustu změn /např. odstěhování se z města, kde žijí rodiče/, které vedly úspěšně do cíle.

Najít odvahu a motivaci pro změny není snadné

…ale je to rozhodně možné. Začněte pracovat na svém sebevědomí, stanovte si jasné cíle, vytvořte plán akce, překonejte své strachy a hledejte podporu ve svém okolí nebo se spojte s odborníkem /koučem/. Každý krok směrem k vašim snům vás přiblíží k životu, který si zasloužíte. Pokud potřebujete na své cestě nasměrovat, ráda vám pomohu.

Rady a tipy na řešení:

    • Stanovte si  jasné a reálné cíle.
    • Vytvořte si plán a jasné kroky k dosažení těchto cílů.
    • Praktikujte  pozitivní myšlení a věnujte se  sebelásce.
    • Pokud potřebujete, hledejte inspiraci a podporu od lidí ve svém okolí.
    • Učte se z neúspěchů a vnímejte je jako příležitost k růstu.

Buďte odvážní, jděte za svými sny a nikdy to nevzdávejte. Sny nejsou nereálné, jsou to cíle s datumem, kterých si zasloužíte dosáhnout. To samé změny –  jsou možné, pokud se jim věnujeme s odhodláním a vírou v sebe. Jen vytrvejte!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *