Petra Maršíková

                 …cestou sebepoznání k životní rovnováze

Proč oslovit kouče – aneb s čím a proč nám kouč může pomoci?

Možná jste se s tvrzením, že se s kouči roztrhl pytel, také setkali. Rozšířil se nám tu totiž takový nešvar – koučem se dnes nazývá každý, kdo si přečetl nějakou knihu o koučování, nebo si myslí, že má v sobě dosti empatie pro toto poslání. Mnohdy právě neprofesionálnímu koučovi chybí obojí.

V tomto článku vám nastíním, jak si vybrat toho pravého kouče pro vás. Proč je spolupráce s ním tak efektivní a proč je také fajn oslovit kouče a ne kamaráda.

Pokud máte jakékoliv vize a sny, nebo jen rýsující se představy o něčem, pak je dobré začít krok po kroku s jejich realizací, nemyslíte? Začít dávat vašim myšlenkám konkrétní, reálnou podobu a zhmotnit je. To by bylo přeci fajn.

Můžete také cítit, že jste se v nějaké životní fázi zastavili, zasekli a nevíte jak dál, jak pokračovat. Pokud tápete, jak danou věc uchopit, jak se „rozjet“, jak se vydat na cestu za svými sny, pak vám právě v tom, zkušený kouč může pomoci.

Možná se vám honí hlavou, že v momentě, kdy si sami přijdete na svůj problém, dokážete si ho také sami odstranit a nepotřebujete k tomu kouče. A já souhlasím. Někteří lidé ano, ale většina lidí to nedokáže. Jsou zacyklení. Přirovnala bych to k jakémusi stereotypnímu žití. Někteří lidé už ani nevědí, proč to či ono dělají a jak dál pokračovat.

Proto je tu kouč, který vám pomůže vystoupit ze zajetých kolejí, ukáže vám jiné úhly pohledu, uvědomíte si s ním nové souvislosti, uvidíte věci, které jste vidět nechtěli či ani nemohli a často se také dostanete hlouběji, k opravdovému jádru problému.

Často je totiž řešení velmi blízko a my ho přitom nevidíme. Prostě neprojde přes naše filtry, vnímání světa, stereotypní jednání. Neprojde ani přes náš pohled na vnímání reality a naší cesty.

Jak najít toho pravého kouče pro mě?

Profesionální kouč by měl mít intenzivní výcvik, ne nějaký dvoudenní kurz koučovacích dovedností. Koučink se také rozhodně nikdo nenaučí z knížek. Proto velmi dobře vybírejte, koho oslovíte. Mnohdy taková intuice, nebo sympatie a důvěra v jeho práci, je určitě více, než oslovit někoho, kdo se ohání stohy certifikátů, absolvovaných kurzů a arogance z něj přitom stříká na všechny strany.  Jednoduše vybírejte srdcem.

Myslím, že poznáte, jestli vám dotyčný sedí lidsky. Koučovi odhalujete to nejniternější – vaše myšlení. Pokud tedy cítíte, že se vám nelíbí, z nějakého důvodu necítíte důvěru, pak ho odmítněte, i když by před vámi mával tím nejvyšším možným vzděláním v této oblasti.

Kdo je vhodným klientem pro koučink?

O koučování se dnes hodně mluví, ale není to rozhodně nějaké poradenství, mentoring, nebo terapie. Jsou určitá témata, která by měl člověk řešit s psychologem, nebo psychoterapeutem atd…Zjednodušeně řečeno, koučink je cesta růstu a je jedno, zda řešíte osobní, nebo profesní téma.

Kouč je váš průvodce, dobrý přítel, který vám ukáže vše potřebné a pomůže ve chvíli, kdy je třeba. Dá se říci, že koučink, kromě výše zmíněného, je vhodný pro každého, kdo na sobě chce pracovat. Kouč nehodnotí, nesoudí, nedělá závěry a má k dispozici řadu vyzkoušených a účinných technik, metod a nástrojů.

Jde o propracovaný systém, a vy díky tomu můžete zažít spoustu momentů, kdy si uvědomíte vše do nejmenšího detailu. Budete překonávat svá limitující přesvědčení a to vás dovede rychleji a úspěšně do stanoveného cíle.

Kvalitní, profesionální kouč, co prošel intenzivním výcvikem, má spoustu ověřených nástrojů a technik k tomu, aby z vás dostal to nejlepší. Díky němu budete mnohem spokojenější, najdete sami sebe a zkvalitníte si tak život.

Co vše můžete s koučem řešit?

S koučem – tedy člověkem, který má k tomu potřebné vzdělání a koučovací intenzivní výcvik, lze probrat cokoliv, co v životě chcete řešit. Některá z témat nastíním níže:

Vztahový koučink – Jste nešťastní ve vztazích? Nemůžete stále najít vhodného partnera, nebo si neustále vybíráte stejné tipy partnerů a vztah tak nemá šanci na budoucnost? Případně řešíte vztahy v rodině? Pak určitě vyhledejte kouče. Zapomeňte na pláč pod polštářem a raději se svěřte odborníkovi. Kouč vám pomůže zvládat emoce a použít je ve váš prospěch.

Životní koučink – Osobní koučink do vašeho života určitě krásně zapadne. Naučíte se koukat na svět z jiného úhlu pohledu, zjistíte, že existuje nespočet možností a řešení na vaše problémy. Kouč také dokáže pozvednout vaši sebedůvěru a zapracovat na vaší sebehodnotě – důvěru v sebe sama.

Mentální koučink – Máte tak vysoké cíle, že nedohlédnete na konec cesty a frustruje vás to? Chcete se zlepšit tak, abyste už konečně začali úkoly a věci dotahovat do konce? Pak je pro vás vhodné oslovit tzv. mentálního kouče. Odstraní vaše limitující přesvědčení, strachy a dovede vás k cíli. Snížíte dopad stresu, budete efektivnější a vaše slabé stránky přetavíte na silné.

To je jen zlomek toho, s čím vám kouč může pomoci. 

Proč se nevypovídat kamarádce, ale vyhledat kouče?

Určitě si říkáte, že postačí, vypovídat se kamarádce, nebo někomu blízkému. Zklamu vás. Oni vás určitě vyslechnou, možná i podpoří a určitě poradí, co máte dělat. Nebo respektive, co by dělali oni, být vámi. A to je ten pomyslný kámen úrazu.

Musíte si uvědomit, že vám ukazují svůj pohled, svůj názor na věc a své řešení dané situace. Ale vy nejste oni, máte svou cestu, individuální a jedinečnou. A na tu vaši cestu vás může nasměrovat jen profesionální kouč.

Protože vypovídat se a ulevit si, nestačí. Co potom? Budete vědět, co máte dělat? Možná byste na to přišli, ale vám samotným by to trvalou dlouhou dobu. Ztratíte tak spoustu času a  energie. Pokud oslovíte kouče, přijdete na to rychle. Kouč je na to školený, má své metody a techniky, které může hned praktikovat.

Kouč také respektuje to, že váš problém je jedinečný ve vaší hlavě. Vy si najdete odpovědi a svá řešení, která okamžitě aplikujete a uplatňujete. Tím dochází k tomu, že změny ve vašem životě jsou trvalé.

Navíc, kouč vás nehodnotí, nekritizuje ani nesoudí. Vše co mu řeknete si nechá pro sebe a z vlastní zkušenosti vím, že je mnohdy jednodušší svěřit se se vším cizí osobě, než někomu blízkému.

Investice do sebe

Podle mnohých průzkumů je návratnost investice do sebe něco kolem 600 % !

Já sama považuji investici do sebe, do vzdělání, do osobního rozvoje za jednu z nejlepších rozhodnutí. Sama  jsem tak náročné situace v životě řešila s větší lehkostí. Celkově pak životem proplouváte s větším nadhledem a jste více spokojeni. Svých cílů určitě dosahujete rychleji a práce se vám několikanásobně zefektivní.

Věřím, že vše se děje z nějakého důvodu, proto si myslím, že i tento článek čtete právě vy z nějakého důvodu. Pokud si pohráváte s myšlenkou, že koučink zkusíte, chtěla bych vás rozhodně podpořit ve vašem rozhodnutí. Vím totiž, že nebudete litovat a vaše investice se vám několikanásobně vrátí.

Chcete být v životě šťastní a úspěšní?

Pak oslovte kvalifikovaného kouče.

Nezahazujte své sny jen proto, že nevíte kudy se vydat, nebo třeba ani nevíte kde začít, případně nevidíte konec té cesty. Byla by škoda jednou litovat, že jste něco neudělali. A je opravdu jedno, jestli vám je 20 let, 40 let, nebo 60 let. Nikdy není lepší doba začít, než teď. Najděte si toho VAŠEHO průvodce a vydejte se na cestu za spokojenějším životem ve všech jeho oblastech.

Koučink probíhá formou dialogu, on-line nebo osobně. Profesionální kouč pokládá otevřené otázky a vy si díky nim přicházíte na odpovědi, které máte v sobě. Posouváte se tak dál a dál, rostete a přibližujete se k cíli. Chtěné změny pak aplikujete ve vašem životě, což vám s koučem půjde také snadněji.

Kouč bude jakýsi váš kamarád, se kterým vše bezpečně proberete a on vás povede a nasměruje k dalším krokům na vaší cestě. Kouč totiž zná a používá různé účinné a vyzkoušené metody a techniky, které vás posunou.

Pokud už nechcete čekat, chcete zářit, nechcete jen někde stát v koutě, potřebujete si ujasnit, co chcete –  vykročit za lepším životem, nebo udělat čáru za tím dosavadním a zásadním způsobem jej změnit, pak ještě dnes oslovte profesionálního kouče, svého motivujícího a inspirujícího přítele, který je objektivní a má nadhled. Vydejte se s ním na VAŠI cestu.

Pokud cítíte, že chcete začít s drobnými změnami v životě zatím sami a limituje vás strach, nebo nevíte úplně kudy do toho, můžete se začíst do e-Booku – Čtyři kroky k překonání strachu ze změny – aneb jak si udržet vnitřní klid. Tento e-book jsem pro vás s láskou připravila a můžete si ho stáhnout ZDARMA zde. Najdete v něm praktický návod, jak se strachem pracovat tak, aby neovládal on vás, ale vy jste byli tvůrci vašeho života. Abyste se nebáli udělat v životě změny, které vás dovedou ke spokojenějšímu životu ve všech jeho oblastech. 

Pokud se teprve hledáte, pak je tento e-Book správnou volbou právě pro vás. Můžete začít aplikovat postupné změny, udržet si vnitřní klid a přitom se nebát vykročit za tím, co si ze srdce přejete. 

Pokud však cítíte, že nedosahujete plného potenciálu žít spokojený a šťastný život a máte při tom pocit, že život nežijete, ale spíše přežíváte, pak je právě pro vás určena e-kniha OBJEV SVÉ JÁ V ZRCADLE DUŠE. 

Pro spoustu z nás je velmi těžké nalézt, znovu objevit, naplnit to, po čem vlastně celý život toužíme. Pokud také cítíte /jako kdysi já!!!/, že nežijete spokojený a naplněný život, že spíše přežíváte, pak je tato e-kniha právě pro vás. Stáhnout si ji můžete zde.
 

Velmi dobře si vybavuji, kdy jako malá holka jsem věděla, kam by se můj život měl ubírat. Chtěla jsem jednou pomáhat, učit děti nebo být lékařkou. Ve svém profesním životě jsem však nakonec zakotvila na dlouhé roky ve státní správě.

Na své sny, na to, co jsem si přála, na mé touhy, na to jsem dávno zapomněla. V každodenních povinnostech a stereotypním běhu života, jsem ztratila samu sebe. Odvahu udělat změnu jsem neměla,  neboť u mě zvítězil pocit jistoty.

Žila jsem tedy život, který mě nenaplňoval a možná i díky tomu jsem neoplývala velkým sebevědomím.

Dnes je u mě vše jinak a v e-booku se s vámi podělím o můj příběh i o to, jak můžete i vy naplnit svůj potenciál, jít za svými sny a žít spokojeně. Najdete v něm akční kroky, které pokud budete aplikovat, můžete žít v plné autenticitě váš vysněný život.

Objevila jsem metody, díky kterým se ke svému JÁ vrátíte i vy!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *